Turistická lekárnička sa v princípe nemusí líšiť od tej, ktorú máte doma alebo v aute. Podstatný rozdiel však je, že musí byť malá a skladná. Budete ju pravdepodobne nosiť desiatky kilometrov, počas ktorých budete na chrbte cítiť každý zbytočný gram navyše. Jednotlivé zdravotnícke pomôcky, ktoré by v lekárničke nemali chýbať, treba do nej naskladniť v rozumnom počte či množstve. Dobre si rozmyslite, či chcete so sebou nosiť napríklad aj turnikety a či by ste ich v prípade potreby vedeli použiť. Ľudia často nosia v lekárničke veci, ktoré sú užitočné len v rukách skúseného zdravotníka. Ak nie ste chirurg, nebudete potrebovať ani súpravu na šitie či skalpel na ošetrovanie chirurgických rán.
Lekárnička (nielen) na túru
Lekárnička, ktorú si už o pár riadkov nižšie rozoberieme, vám nemusí robiť spoločnosť len počas turistiky v horách. Rovnako dobre vám poslúži aj počas akéhokoľvek športu alebo fyzickej aktivity, pri ktorých hrozí úraz, ale aj kdekoľvek mimo domu, kde nemáte po ruke svoju domácu lekárničku alebo autolekárničku. S lekárničkou je to podobne ako s nožom – najlepšia je tá, ktorú máte pri sebe, a keď ju najviac potrebujete, práve vtedy ju pravdepodobne necháte doma.
Hotové lekárničky z obchodu
V športových obchodoch, ale aj v rôznych sieťach supermarketov či v lekárni môžete kúpiť hotové turistické lekárničky, ktoré svojou veľkosťou pripomínajú napríklad balíček cukríkov a stoja menej ako priemerné obedové menu. Obal jasne naznačuje, že v jeho útrobách sa nachádzajú zdravotnícke pomôcky, a často sa dá umiestniť na batoh, opasok, bicykel alebo na iné miesto pomocou takzvaného MOLLE systému alebo karabíny. Už takáto lekárnička so základnými pomôckami je lepšia ako nič, no bude ju potrebné mierne vylepšiť.
Čo by mala obsahovať turistická lekárnička?
Okrem obväzov, náplastí na prvú pomoc, nožničiek, zatváracích špendlíkov či malého návodu na podanie prvej pomoci, ktoré budú pravdepodobne súčasťou hotovej zakúpenej lekárničky, do nej odporúčame vložiť aj ďalšie predmety. Rôzne drobné poranenia je vhodné pred ich sterilným prekrytím aj dezinfikovať, takže malé balenie jódovej tinktúry určite príde vhod. V prírode sa dosť pravdepodobne zoznámite aj s kliešťami, ktoré sa často zavŕtajú aj do tých najnedostupnejších miest, napríklad v intímnych partiách. Žiadať niekoho o vybratie kliešťa z tejto oblasti nie je žiadna romantika, preto majte v lekárničke vždy malé kozmetické zrkadielko a kvalitnú pinzetu alebo háčik na vybratie tohto parazita. Dobré je mať aj lieky na prvú pomoc proti otrave alebo bolesti brucha v prípade, že niekto (najčastejšie deti) skonzumuje nevhodnú hubu alebo rastlinu.
Na túre hrozí väčšie riziko úrazu
Zlomená ruka alebo noha nie sú na turistike ničím zvláštnym. V lekárničke by ste mali mať aspoň dva metre poriadneho špagátu. Pravdepodobne nebudete ako akční hrdinovia vyrábať provizórne nosidlá a znášať raneného do doliny, no z okolitých konárov a kúska špagátu či lana dokážete vyrobiť aspoň funkčnú dlahu, ktorá stabilizuje zlomenú končatinu minimálne do príchodu horskej služby.
Lekárnička musí byť jasne označená a po ruke
Červená farba, výrazný nápis lekárnička a jej umiestnenie ideálne zvonku na batohu, prinajhoršom hneď na vrchu batohu zabezpečí, že ak sa zraníte sami a upadnete napríklad do bezvedomia, dotyčný hneď nájde vašu lekárničku a môže vám poskytnúť prvú pomoc. Ak ste napríklad alergik alebo diabetik, v lekárničke majte aj náhradnú zásobu liekov či inzulínu a pokyny pre potenciálne osoby, ktoré by vám mohli podať prvú pomoc napríklad pri anafylaktickom šoku.
Prečo mať turistickú lekárničku stále pri sebe?
Turistická lekárnička vám môže robiť spoločníka naozaj dvadsaťštyri hodín denne a stať sa pevnou súčasťou vašej kabelky, batoha či vrecka bundy. Vždy tak budete mať pri sebe malú, ale veľmi dobre vybavenú a účinnú lekárničku pre podanie plnohodnotnej prvej pomoci na cestách.