Starostlivosť o rany s popraskanou kožou: objavte produkty Leukoplast! | Leukoplast

Popraskaná koža a jej ošetrenie

Kožné trhliny sa zvyčajne objavujú na miestach, ktoré sa pri pohybe ohýbajú alebo rozširujú, napríklad na chodidlách. Popraskaná koža môže byť veľmi bolestivá a ak sa nelieči, môže viesť k problémom.

Grafické znázornenie umývania rúk ako súčasti ošetrenia rany v sprievodcovi starostlivosťou o ranu Leukoplast.

1. Umyte si ruky:

Dôkladne si umyte a osušte ruky.
Grafické znázornenie dávkovača s pumpičkou, ktorý symbolizuje aplikáciu ochranného prostriedku na pokožku alebo bariéry proti vlhkosti pri ošetrovaní rán.

2. Naneste hydratačný prípravok:

Na čistú a suchú pokožku nanášajte hydratačný prípravok aspoň dvakrát denne: najlepšie ráno a pred spaním. Predídete tak šúpaniu kože na rukách či nohách.
Grafické znázornenie ruky, ktorá prikladá obväz na iné zápästie, aby symbolizovala zakrytie rany ako krok liečby.

3. Prikryte ranu:

Zakryte trhlinu, aby hydratačný krém lepšie pôsobil.
„Ak sa trhlina nachádza na špičke palca, môžete ju prekryť gázou upevnenou páskou.“ 1
„Ak sa prasklina nachádza na päte, noste do postele bavlnené ponožky, ktoré pomôžu hydratačnému krému pôsobiť.“ 1

Popraskaná koža na dlaniach a na prstoch

Popraskaná koža na dlani je o čosi nepríjemnejšia, pretože ruky chtiac-nechtiac používame na rôzne činnosti počas celého dňa, kvôli čomu je aj miesto s popraskanou kožou oveľa viac namáhané. V lekárni nájdete krémy určené priamo na popraskanú a suchú kožu na rukách. Vyznačujú sa tým, že sa oveľa rýchlejšie vstrebú a vy tak môžete počas dňa fungovať bez toho, aby ste každý predmet zamastili. Miesto natreté hydratačným krémom môžete prekryť aj vhodnou náplasťou. Pozor však na presah krému až do lepivej časti - krém by sa mal nachádzať len pod vankúšikom, aby náplasť dobre držala na mieste.

Suchá popraskaná koža na nohách

Okrem aplikácie spomenutého hydratačného krému vám pri popraskanej koži môže pomôcť aj návšteva pedikérky. Popraskaná koža je často naozaj len estetickým problém, o ktorý sa jednoducho postarajú v pedikérskom salóne. Navyše dostanete aj zopár skvelých rád, ako sa starať o vaše nohy. S popraskanou kožou bojujú najmä športovci, ale aj ľudia, ktorí trávia celý deň na nohách napríklad v práci.

Popraskaná koža na pätách

Suchú a popraskanú kožu na pätách si zvládnete odstrániť aj doma. Pomôže vám na to mechanická či elektrická brúska na nohy, prípadne minerálna pemza. Na odstránenie popraskanej kože na pätách nepoužívajte rezné nástroje, ako je napríklad žiletka alebo skalpel, ale ani nožnice či kliešte na nechty. Vrstva kože je tu síce naozaj hrubá, no aj tak si môžete spôsobiť nepekné a bolestivé zranenie, ktoré sa následne dlho lieči.

Popraskaná koža medzi prstami

Ak ste objavili popraskanú kožu medzi prstami na nohách, môže ísť o absolútne odlišný zdravotný problém – a to o plesňové ochorenie, takzvanú mykózu. Najčastejším spúšťačom tohto ochorenia je nedokonalá hygiena nôh, nosenie umelej obuvi a ponožiek, ktoré neprepúšťajú dostatok vzduchu, ale aj návšteva verejných kúpalísk alebo spoločných spŕch vo fitness centre či na internáte. Plesňová infekcia sa najčastejšie prejavuje práve popraskanou kožou medzi prstami na nohách. Koža sa odlupuje, no nie je suchá, práve naopak. Najčastejšie sú tieto šupiny vláčne a nepríjemne zapáchajú. Môže sa dokonca zdať, že jemne mokvajú. Ako prevencia vám poslúži častá hygiena nôh (najmä pri návšteve spomínaných miest), kvalitné ponožky aj obuv a nosenie prezuviek do sprchy. Pri liečbe sa na postihnuté miesto aplikujú voľnopredajné krémy a masti. Ak vám popraskaná koža spôsobuje niektoré z nižšie uvedených problémov, odporúčame vám neodkladať návštevu vášho obvodného, alebo rovno kožného lekára.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Návšteva lekára je však potrebná, ak je prasklina:

  • hlboká a chronická 
  • infikovaná 

Ako rozpoznať infikovanú ranu

Ak sa rana infikuje, môže:

  • začať bolieť 
  • byť teplá na dotyk 
  • vyzerať červeno alebo opuchnuto 
  • prepúšťať tekutinu podobnú krvi, hnis alebo krv 
  • nepríjemne zapáchať 

Ak spozorujete zvýšenú telesnú teplotu (nad 37,5 °C) alebo spozorujete niektorý z uvedených príznakov, obráťte sa na svojho lekára! 2

V prípade pochybností vyhľadajte lekára

Mnohé bežné rany sa dajú ošetriť doma. Kedy však treba vyhľadať lekára? Prejdite nižšie a pozrite si ďalšie informácie!

Piktogram zobrazujúci lekára.