Uštipnutie hmyzom – prvá pomoc: Toto by ste mali vedieť! | Leukoplast

Lekárske poradenstvo a liečba sú nevyhnutné!

Rany po uhryznutí sa pohybujú od povrchových škrabancov až po vážne poranenia so stratou tkaniva, niekedy dokonca s poškodením kosti pod ranou. Okrem toho existuje vážne riziko, že sa do rany dostanú patogény so slinami. Postupujte podľa nižšie uvedených krokov liečby, ktoré vychádzajú z odporúčaní NHS:

Grafické znázornenie umývania rúk ako súčasti ošetrenia rany v sprievodcovi starostlivosťou o ranu Leukoplast.

1. Umyte si ruky:

Dôkladne si umyte a osušte ruky. So špinavými rukami by ste mohli do rany veľmi ľahko zaviesť infekciu.
Grafické znázornenie tečúcej vody z vodovodu na ilustráciu oplachovania rany ako súčasti ošetrenia rany v sprievodcovi starostlivosťou o ranu Leukoplast.

2. Ranu vypláchnite:

„Ranu okamžite vyčistite tak, že ju niekoľko minút oplachujte teplou vodou z vodovodu.“ Použitie príliš teplej alebo naopak ľadovej vody sa neodporúča.
Grafické znázornenie rany s dvoma veľkými kvapkami krvi na ilustráciu krvácania.

3. Nechajte ranu krvácať:

„Jemným stláčaním rany podporte jej mierne krvácanie, pokiaľ už sama voľne nekrváca.“1 Tento postup je dôležitý – krvácanie pomáha vylučovať z tela mechanické častice (napríklad prach), ale aj rôzne druhy patogénov. Pri intenzívnejšom krvácaní je ho však potrebné zastaviť a nie podporiť. V takom prípade vám odporúčame konzultáciu s lekárom.
Grafické znázornenie ruky vysušujúcej tekutinu pomocou tkaniny na ilustráciu osušenia rany ako súčasti ošetrenia rany.

4. Osušte pokožku:

Ranu opäť opláchnite a osušte miesto čistým uterákom, bavlnenou plienkou alebo inou textíliou.
Grafické znázornenie ruky, ktorá prikladá obväz na iné zápästie, aby symbolizovala zakrytie rany ako krok liečby.

5. Prikryte ranu:

Použite náplasti s nepriľnavým vankúšikom alebo obväz, aby ste zabránili ďalšiemu poraneniu pri odstraňovaní. Pri uhryznutí hmyzom môžete použiť aj krém na uštipnutie hmyzom. Okrem prelepenia rany je však dôležité sledovať jej okolie, či sa nevyskytne silná alergická reakcia, ktorú by mohol nasledovať anafylaktický šok. Najmä pri deťoch kontrolujte pravidelne funkciu dýchania.
Grafické znázornenie lekára so stetoskopom nad ramenami, ktoré symbolizuje návštevu lekára ako odporúčaný krok pri starostlivosti o rany.

6. Čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc:

Uhryznutie môže byť bolestivé. Počas hojenia rany požiadajte svojho lekára o lieky proti bolesti.

Navštívte lekára

Mnohé bežné rany sa dajú ošetriť doma. Opýtajte sa svojho lekárnika, čo je dobré na uštipnutie hmyzom alebo rany po uhryznutí. V prípade rán po uhryznutí sa však odporúča odborné ošetrenie!

Piktogram zobrazujúci lekára.