Ošetrenie rán po popáleninách: preskúmajte možnosti Leukoplast! | Leukoplast

Liečba popálenín prvého stupňa

Abnormálne vystavenie teplote spôsobuje poškodenie kože. Ľahké popáleniny sa zvyčajne označujú ako popáleniny prvého stupňa. 

Menej závažná popálenina

Takéto ľahké popáleniny nemusia vždy vzniknúť po kontakte s otvoreným ohňom. Menej závažné popáleniny vám dokáže spôsobiť príliš teplá voda vo vani, horúca para unikajúca z hrnca, prsty si môžete spáliť aj pri dotyku rozpáleného predmetu, pri kontakte s otvoreným ohňom no najčastejšie sa stretávame s popáleninami prvého stupňa od nadmerného vystavenia sa slnečnému žiareniu. Tomu sa dá ľahko vyvarovať, napríklad aplikáciou vhodného krému s ochranným faktorom aspoň na úrovni 30, vyhýbaním sa priamemu slnečnému svitu od 10:00 do 15:00 v letných dňoch, ale aj zakrytím zatiaľ neopáleného tela vrstvou oblečenia. Ak sú popáleniny od Slnka neznesiteľné, navštívte ešte v ten deň pohotovosť. Spolu s nimi sa môže dostaviť aj svalová horúčka či úpal.

Čo je vhodné na popáleniny 1. stupňa?

Až na niekoľko skutočne ťažkých stavov, netreba s popáleninou prvého stupňa utekať hneď k lekárovi. Špeciálnu výnimku však tvoria popáleniny na veľmi citlivých miestach, ako sú napríklad oči alebo ústna dutina. V takýchto prípadoch nepomôže chladenie a treba okamžite vyhľadať pomoc lekára, ktorý určí stupeň popálenia a navrhne ďalší postup. Všeobecne je popálenina prvého stupňa sprevádzaná bolesťou, avšak po pár dňoch by sa malo miesto zahojiť a bolesť ustúpiť.

Pri zranení popáleninami prvého stupňa postupujte podľa nižšie uvedených krokov liečby, ktoré vychádzajú z odporúčaní NHS:

Grafické znázornenie tečúcej vody z vodovodu na ilustráciu chladenia tečúcou vodou ako súčasti ošetrenia rany v sprievodcovi starostlivosťou o ranu Leukoplast.

1. Popáleninu schlaďte:

„Popáleninu čo najskôr po poranení ochladzujte 20 minút studenou alebo vlažnou tečúcou vodou. V prípade, že nemáte tečúcu vodu k dispozícii, môžete použiť aj prikladanie studených (ale čistých a nie ľadových!) predmetov. 1
Grafické znázornenie lupy s výkričníkom ako symbol prísneho dodržiavania hygienických pravidiel pri ošetrovaní rán.

2. Na popáleninu nepoužívajte ľad a ľadové predmety

„Nikdy nepoužívajte ľad, ľadovú vodu ani žiadne krémy alebo mastné látky, napríklad maslo.“ 1 Neporušujte pľuzgiere! Tým sa rana pravdepodobne kontaminuje. Pľuzgiere sa neoplatí prepichovať ani niekoľko dní po zranení. Tekutina má za úlohu chrániť popálené miesto a časom sa sama vstrebe.
Grafické znázornenie umývania rúk ako súčasti ošetrenia rany v sprievodcovi starostlivosťou o ranu Leukoplast.

3. Ak pomáhate: Umyte si ruky!

Dôkladne si umyte a osušte ruky. Na miesto ošetrovanej popáleniny prvého stupňa by ste ľahko mohli zaniesť infekciu, ktorá dokáže skomplikovať stav pacienta.
Grafické znázornenie ruky, ktorá prikladá obväz na iné zápästie, aby symbolizovala zakrytie rany ako krok liečby.

4. Popáleninu prekryte, napríklad aj náplasťou na popáleniny:

Ranu chráňte čistým obväzom. Ak pri sebe práve nemáte funkčnú lekárničku, pamätajte, že obväz je súčasťou každej autolekárničky. Tú však po takomto „rozobratí“ nezabudnite doplniť alebo úplne vymeniť.

Čo na popáleniny a kedy vyhľadať lekársku pomoc

Len menšie popáleniny, ako sú popáleniny rúk alebo prstov, by sa mali ošetrovať doma a chladením. Návšteva lekára je potrebná, ak:

  • je popálenina väčšia ako ruka postihnutého 
  • je postihnutý tehotná žena, dieťa alebo staršia osoba 
  • obeť utrpela šok 
  • sú popáleniny spôsobené chemikáliami, elektrickým prúdom alebo rádioaktivitou 

Ako urýchliť hojenie popálenín prvého stupňa?

Čo je dobré na popáleniny prvého stupňa sme detailne opísali vyššie. Nasleduje však hojenie, ktoré si v mnohých prípadoch nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom môžete vyskúšať niektorý z voľnopredajných lokálnych liečiv v podobe krémov na hojenie pokožky, ktoré navyše zabraňujú tvorbe nepekných jaziev. Pozitívne ohlasy si vyslúžili aj niektoré babské rady – ako napríklad potieranie popálenín prvého stupňa šťavou z Aloe Vera. Hojenie však za každú cenu nezrýchľujte skúšaním všetkých dostupných doplnkov. Vyžaduje si čas, ktorý musíte vášmu organizmu dopriať na regeneráciu.

V prípade pochybností vyhľadajte lekára

Mnohé bežné rany sa dajú ošetriť doma. Kedy však treba vyhľadať lekára? Prejdite nižšie a pozrite si ďalšie informácie!

Piktogram zobrazujúci lekára.