Ak cestujete k moru do krajín Európskej únie, nemusíte sa veľmi obávať kvality tamojších lekární. Pravdou je, že talianske či španielske lekárne sú v skutočnosti lepšie vybavené než slovenské. V prípade, že letíte do nejakej pravej a nefalšovanej exotiky mimo turistických centier alebo veľkých miest, je dosť možné, že v okolí nenájdete ani len normálne potraviny, nieto ešte vybavenú lekáreň. Všetky lieky a iné zdravotnícke vybavenie si preto pripravte vopred. Na dovolenke môže byť nepríjemné zháňať lieky na hnačku, ktorej sa menej skúsení cestovatelia pri konzumácii lokálnych potravín alebo nie celkom pitnej vody vyhnú len ťažko. Lieky na srdce, inzulín a iné životne potrebné lieky by ste mali mať v dostatočnom množstve aj pre prípad, že by ste na dovolenke z rôznych dôvodov museli zostať dlhšie. To môže znamenať všetko od meškania letu pre počasie cez štrajk dopravcov až po hospitalizáciu či zadržanie.
Nezabudnite na lekárničku v aute
Ak cestujete napríklad do Chorvátska alebo na trip po Európe vlastným alebo požičaným autom, nezabudnite, že v kufri máte (alebo mali by ste mať) autolekárničku. Tá je skvelým pomocníkom najmä pri rôznych úrazoch, pretože obsahuje dostatok rôznych obväzov a iných sterilných pomôcok. Nájdete v nej aj nožnice, chirurgické rúško na podanie dýchania z úst do úst pri prvej pomoci a v niektorých dokonca aj turnikety na zastavenie krvácania či vlhčené dezinfekčné vreckovky. O zastavení krvácania sme písali aj v tomto článku.
Čo si zistiť pred cestou do zahraničia?
Lekárničku na dovolenku by ste si mali pripraviť v dostatočnom predstihu. V rovnakom predstihu je vhodné informovať sa aj o pravidlách, ktoré je potrebné dodržiavať pri prevážaní liekov do niektorých prísnejšie strážených krajín – môžete sa vďaka tomu vyhnúť problémom na letisku. Veľké množstvo tabletiek, často zabalených v neoriginálnych vreckách, nemusí pri kontrole batožiny vyzerať dobre. Niektoré lieky môžu byť v konkrétnych krajinách dokonca zakázané pre ich zloženie. Ak cestujete do krajín Európskej únie, nemusíte sa toho báť, no pri ceste mimo nej sa vždy včas informujte v cestovnej kancelárii alebo na aktualizovaných cestovateľských weboch, či v konkrétnej destinácii nie je problém s transportom niektorých liekov a látok.
Čo by nemalo chýbať v lekárničke na dovolenku?
Konečne sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu, a to je zoznam vecí, ktoré by vám na dovolenke nemali chýbať:
- Lieky, ktoré pravidelne užívate (napríklad na srdce), a lieky na predpis.
- Prípravky proti hnačke a nevoľnosti.
- Ochrana pokožky pred slnkom (opaľovacie krémy, prípadne krémy na popáleniny).
- Zdravotnícke pomôcky na ošetrenie poranení (náplasti, obväzy).
- Repelent.
- Lieky proti bolesti, horúčke, chrípke, nádche a iným respiračným príznakom.
- Injekčné lieky (inzulín pre diabetikov, adrenalín pre alergikov a podobne).
Cestovná lekárnička do lietadla
Ak cestujete lietadlom, je potrebné pri balení pripraviť dve lekárničky. Môže to byť trochu problém pre ľudí, ktorí cestujú len s príručnou batožinou. Do lietadla si určite vezmite aj spomínané injekčné lieky, no odporúčame vybaviť si pred odletom u ošetrujúceho lekára potvrdenie o ich potrebe. Ide o dvojjazyčný dokument (v slovenčine a angličtine), kde lekár vyplní vaše osobné údaje a potvrdí ich svojou pečiatkou. V dokumente sú kompletné údaje o danom liečive a pustia vás s ním aj na palubu lietadla. Napríklad EpiPen na potlačenie anafylaktického šoku môže byť použitý aj ako zbraň, podobne aj inzulín. Práve preto je dôležité mať tento dokument pri sebe a pri kontrole batožiny vopred upozorniť letiskovú kontrolu na injekcie aj dokumenty.
Čo sa smie brať na palubu?
Okrem spomínaných injekčných liečiv vám určite nikto nebude robiť problém, ak si so sebou vezmete spomínané obväzy, náplasti, ale aj rôzne tabletky. Ak plánujete so sebou brať tekutiny, na palubu si môžete väčšinou vziať dokopy maximálne jeden liter tekutín rozdelený do desiatich rôznych fľaštičiek s objemom maximálne 100 ml, ktoré by mali byť zabalené v priehľadnom uzatvárateľnom vrecúšku. Medzi tento objem sa však rátajú aj veci ako zubná pasta, rôzne krémy či voda na pitie. Lekárničku majte vždy pri sebe a nevykladajte ju z ľadvinky alebo vrecka. V prípade, že z nejakého dôvodu stratíte batoh alebo sa stratí aj odbavená batožina, o lekárničku, podobne ako o doklady a iné dôležité predmety „na tele“, neprídete.
Aké lieky a pomôcky musíte odbaviť?
Do batožiny určenej do podpalubia musíte odložiť napríklad aj zdravotnícke nožnice či všetky tekutiny s objemom nad 100 ml. Podľa pravidiel niektorých leteckých spoločností by ste v podpalubí nemali mať ani tekutiny v tlakových nádobách, ako sú repelenty, ale napríklad ani dezodoranty v spreji.