Ako urýchliť hojenie rán? | Leukoplast.sk

Ako urýchliť hojenie rán?

Každé poranenie, či už vážnejšieho rázu, alebo úplne banálne, vyžaduje určitú starostlivosť. Čím menej sa o ranu budete starať, tým dlhšie sa pravdepodobne bude hojiť. Ide to ale aj opačne – pokiaľ sa o ránu postaráte tým správnym spôsobom, môžete proces hojenia o niečo urýchliť, prípadne sa vyhnúť nepeknej jazve.

Ranou sa rozumie typ poranenia, keď je porušená koža, prípadne podkožie.

Hojenie rán

Priebeh hojenia rany môže ovplyvniť niekoľko faktorov. Jedným z nich je prítomnosť infekcie – keď je rana infikovaná, hojí sa podstatne dlhšie a celý proces je oveľa komplikovanejší než u rany, ktorá sa hojí v sterilnom prostredí. Ďalším zásadným faktorom je celkový vzhľad rany. Najľahšie sa hoja povrchové odreninyrezné rany, ktorých okraje pevne priliehajú k sebe.

Nekomplikované rany sa hoja v ideálnom prípade nasledujúcim spôsobom:

1. Exsudatívna fáza

V tejto fáze dochádza k tvorbe krvných zrazenín, k uzáveru porušených ciev a provizórnemu zaceleniu rany. Imunitný systém reaguje na poškodenie tkaniva produkciou tkanivového moku, ktorý ranu „vyplachuje“ a dopravuje z krvi na potrebné miesta rany rôzne imunitné a opravné bunky. Pokiaľ nedôjde ku komplikáciám, proces by mal byť hotový behom 2–3 dní. Po celú dobu je potrebné ranu udržiavať v úplnej čistote a prekrytú sterilným krytím, či náplasťou s vankúšikom.

2. Proliferatívna fáza

Po skončení prvej fázy sa v rane začne vytvárať tzv. granulačné tkanivo, čo je v podstate kombinácia väzivových buniek a novo vytvorených drobných ciev. Rana už je zacelená, ale stále nie je pevná. Táto fáza by nemala trvať dlhšie, než týždeň.

3. Záverečná fáza

V poslednej fáze sa rana celkovo spevňuje a vytvára sa väzivová jazva. V prípade nekomplikovaného hojenia drobnej rany môžu nové bunky pokožky jazvu zakryť a tá potom celkom zmizne. Spevňovanie rany môže v závislosti na jej veľkosti trvať aj niekoľko mesiacov.

Podpora hojenia rán

Najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť urýchlenie hojenia rán, je udržiavať ich v čo najväčšej čistote. Čím ďalej sa podarí ranu chrániť pred okolitým prostredím, tým vyššia je šanca na rýchly priebeh hojenia. Existuje ale aj mnoho ďalších spôsobov, ako rane pomôcť v procese.

Vlhké hojenie

Najnovším trendom v hojenia rán je metóda tzv. vlhkého hojenia. Hojaci proces totiž prebieha oveľa rýchlejšie a ľahšie vo vlhkom prostredí, než keď je rana ponechaná na vzduchu a následne vysychá. Také prostredie si rana zaisťuje sama, stačí teda len zabrániť predčasnému vyschnutiu rany. Čiastočne je možné zabrániť prístupu vzduchu vhodným krytím rany, ešte vhodnejšie je ale ranu potrieť špeciálnym hydrokoloidným gélom, ktorý zabraňuje úniku vlhkosti z rany a zaisťuje tak pre hojenie ideálne prostredie.

Na rovnakom princípe sú prístupné už predpripravené krytia, ktoré už hydrogélovú vrstvu obsahujú, a nie je teda potreba používať zvlášť gél a krytie

Antibakteriálna ochrana

Aj keď je imunitný systém väčšinou schopný vysporiadať sa s infekciou rany postupne sám, ďalšia možnosť, ako urýchliť hojenie, je poskytnúť rane krytie s antimikrobiálnym účinkom. V takom prostredí sa baktérie nemnožia a imunitné zložky tak majú oveľa menšiu prácu s ich likvidáciou. Väčšinou je možné použiť rôzne druhy krycích materiálov obsahujúcich buď častice striebra, jód, či aktívne uhlie. Ďalšou novinkou je krytie s technológiou Sorbact, ktoré funguje na čisto fyzikálnom základe.