Ako postupovať pri liečbe hnisavých rán

Liečba rôznych typov kožných poranení nie je pre zdravého človeka s tým správnym know-how ničím komplikovaným. Či už ide o drobné odreniny, vážnejšie rezné rany, alebo veľké pooperačné rany, pomocou odborných postupov a dodržiavania zaužívaných zásad si naše telo s každou ranou dokáže poradiť v priebehu niekoľkých dní. Iná situácia však nastáva, keď začne rana hnisať. V takom prípade by sa vám v hlave mala rozsvietiť varovná kontrolka. Prečítajte si, ako postupovať pri liečbe hnisavých rán.

Konzultácia s lekárom je na prvom mieste

Predtým než sa pustíme do konkrétnych rád na zjednodušenie liečby hnisavých rán, musíme pripomenúť, že v prípade každej hnisavej rany je na prvom mieste konzultácia s lekárom. Lekár vám pomôže ranu prezrieť, správne diagnostikovať, prečo sa v nej objavuje hnis (napríklad pomocou výteru alebo krvných testov), a navrhne vhodný postup liečby, ktorý je potrebné dodržiavať. Ak vám začala nejaká rana hnisať, najpravdepodobnejším scenárom je, že sa infikovala. Zdravé telo si s menšou lokálnou infekciou teoreticky dokáže poradiť, no existuje riziko, že sa rana rozšíri, prípadne sa neznámou baktériou infikujú aj krv a celé telo.

Liečba hnisavých rán

Hnisavé rany spoznáte ľahko – bývajú veľmi bolestivé, zapálené a mokvajúce. Tekutina, ktorá z nich v tomto prípade vyteká, nazýva sa hnis. Hnis je zakalený a vzniká v mieste silných infekcií a zápalov. Skladá sa z mŕtvych bielych krviniek, baktérií a iných mikroorganizmov. Tvorba hnisu je silnou odpoveďou imunitného systému na infekciu v rane. Hnis veľmi nepríjemne zapácha a býva sfarbený do bielej, hnedej, zelenej alebo žltej farby. Takéto rany je potrebné správne ošetriť.

Prvým krokom pri liečbe hnisajúcej rany býva jej čistenie. Na rozdiel od krvi či exsudátu, ktoré pomáhajú z rany vyplaviť nečistoty a zaceliť ju, hnis rozširuje infekciu. Ranu je najlepšie opláchnuť čistou tečúcou vodou. Následne je potrebné ranu dezinfikovať, no neodporúčame používať alkohol alebo peroxid vodíka. Lepším riešením sú voľnopredajné dezinfekčné prípravky z lekárne určené na otvorené rany. Následne treba hnis priebežne odstraňovať, napríklad prikladaním sterilnej gázy. Pri liečbe hnisavej rany lekári bežne predpisujú antibiotiká. 

Čo na hnisavé rany?

Pri podávaní prvej pomoci neodporúčame do rany dávať nič iné okrem spomínanej vody a prípadnej dezinfekcie. Akýkoľvek krém alebo prípravok by mohli zapríčiniť zhoršenie stavu. Ranu ideálne prekryte čistým obväzom a čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc. Lekár vám v závislosti od typu rany odporučí, ako často si budete doma ranu čistiť a dezinfikovať, či je potrebné chodiť na pravidelné ošetrenia napríklad do nemocnice, ale aj či ranu udržiavať prekrytú priedušnou gázou, náplasťou na vlhké hojenie alebo, naopak, nepreväzovať ju vôbec a nechať ju dýchať.

Masť na hnisavé rany

Na hnisavé rany lekári zvyknú predpisovať aj rôzne antibiotické krémy a masti, ktoré pomáhajú potláčať infekciu. Z voľnopredajných prípravkov sa v neskoršom štádiu hojenia takejto rany môže použiť napríklad aj masť, ktorá pomáha vytvoriť vhodné podmienky na vlhké hojenie rán a zároveň zabraňuje tvorbe nepekného zjazvenia.

Hnisavé rany na nohách

Hnisavé rany sa vo veľkom počte prípadov vyskytujú na nohách, a to najmä u pacientov s neliečeným diabetom. Tieto rany bývajú mimoriadne komplikované a vyžadujú starostlivé ošetrovanie, keďže diabetici sú oveľa náchylnejší na infekcie a hojenie rán je u nich všeobecne pomalšie a komplikovanejšie. Pri ambulantnom ošetrovaní takýchto rán sa okrem hnisu občas pristupuje aj k odstráneniu infikovaného a poškodeného tkaniva. 

Domáca liečba hnisavých rán

Prírodné liečivá a babské rady síce majú svoju silu, no pri hnisavých ranách s nimi v žiadnom prípade neodporúčame experimentovať. Natierať takúto ranu medom, čajovníkovým olejom či prikladať na ňu žihľavové listy nemusí vôbec pomôcť, ba naopak, môže to ešte viac uškodiť. Ak chcete použiť prírodnú medicínu pri hojení hnisavých rán, siahnite po rôznych vitamínových prípravkoch a podporných metódach. Bylinky s preukázanými antiseptickými účinkami môžete napríklad užívať vnútorne v podobe odvarov. Ranu ošetrujte len prípravkami, ktoré vám odporučil lekár. V domácej lekárničke by vám však nemal chýbať napríklad Leukomed Sorbact – absorpčná náplasť viažuca baktérie, určená na infikované rany. Používanie tohto druhu náplasti pomáha spomaliť rozširovanie infekcie napríklad dovtedy, kým sa vám podarí navštíviť lekára, a oceníte ju počas celého liečenia hnisajúcej rany.