Príčiny a liečba nehojacich sa rán

Nehojace sa rany sú nebezpečnou zdravotnou komplikáciou, ktorá je nielen bolestivá, ale často až ohrozujúca život. Poznáme celú plejádu nehojacich sa rán – každý z typov nehojacich sa rán pramení z iného zdravotného problému a ku každému typu takejto rany je potrebné pristupovať individuálne. Prečítajte si, aké nehojace sa rany poznáme, čo dokáže tento stav vyvolať, čo ho zhoršuje, ale aj ako možno takýto stav riešiť.

Čo je nehojaca sa rana?

Ako nehojace sa rany môžeme označiť všetky rany, ktoré sa ťažko hoja, ich stav sa nezlepšuje, ale aj rany, ktoré sa opakovane vracajú. Za správne hojenie rany je zodpovedná celá škála procesov, prostredníctvom ktorých dochádza k zastaveniu krvácania a tvorbe nového tkaniva až po úplné zahojenie rany. Pri nehojacich sa ranách sú tieto procesy z rôznych dôvodov buď zastavené, alebo im bránia v procese iné, externé faktory.

Závažné nehojace sa rany

Do špecifickej skupiny nehojacich sa rán môžeme zaradiť niektoré známe zdravotné komplikácie, z ktorých každá je spôsobená inými, dobre známymi príčinami. Sú medzi nimi napríklad diabetické vredy na nohách, závažné pooperačné rany, ťažké popáleniny (po ktorých sa koža nedokáže sama zregenerovať), ale aj holenné vredy či dekubity, takzvané preležaniny.

Príčina vzniku nehojacich sa rán

Každá nehojaca sa rana má inú príčinu vzniku. Ak sa pozrieme len na verejnosti dobre známe dekubity, za ich vznikom najčastejšie stoja zanedbaná hygiena a nedostatočné polohovanie ležiaceho pacienta. Za vznikom nehojacich sa rán spôsobených diabetologickými ochoreniami zase stoja nedodržiavanie správnej diéty alebo zle nastavená liečba. Niektoré nehojace sa rany, ako spomínané popáleniny, vznikajú pri extrémnom traumatologickom stave, ktorý pre vysoký rozsah poškodenia znemožňuje telu opraviť poškodené bunky.

Rizikové faktory nehojacich sa rán

Na vznikajúce alebo už existujúce nehojace sa rany pôsobí aj celý rad rizikových faktorov. Môže ísť najmä o spomínanú cukrovku (ktorá dokáže ovplyvniť všetky typy nehojacich sa rán), ale aj poruchy zrážanlivosti krvi, anémiu, vyšší vek pacienta, nedostatok vitamínov a minerálov, ale aj zhoršenú imunitu pacienta. Samozrejme, na popredných priečkach rizikových faktorov je nedostatočná starostlivosť o takéto rany. Riziko vzniku stavu, pri ktorom sa rany nehoja, zvyšuje aj konzumácia alkoholu, tabakových výrobkov alebo veľkého množstva potravín, ktoré v tele zvyšujú zápalové procesy.

Nehojaca sa rana na nohe

Nehojace sa rany vznikajú na celom tele, no niektoré časti tela sú predsa len na vznik takýchto rán náchylnejšie. V prípade cukrovkárov ide práve o nohy a chodidlá, no nielen diabetes spôsobuje tvorbu nehojacich sa rán na dolných končatinách. V prípade, že pacient ignoruje tvorbu závažných poranení akéhokoľvek typu na nohách a, jednoducho povedané, ďalej ich používa, riziko nehojacich sa rán je oveľa pravdepodobnejšie. V prípade tvorby nehojacich sa rán na nohách je potrebné začať s liečbou a dodržiavať pokojový režim bez zbytočnej chôdze či námahy.

Ako urýchliť hojenie rán

Na hojenie akýchkoľvek rán je v prvom rade potrebný fungujúci imunitný systém, ktorý sa v ideálnych podmienkach dokáže postarať o ich zacelenie a uzdravenie, ale aj o potlačenie zápalu či boj s infekciou. Na túto informáciu nadväzuje celý reťazec ďalších vecí, ktoré môže pacient urobiť, aby sa nehojace rany začali hojiť. V prvom rade je to dodržiavanie zdravej životosprávy s príjmom dostatočného množstva živín, ktoré telo použije na vytvorenie nového tkaniva. Opäť musíme spomenúť aj vyhýbanie sa konzumácii alkoholu, tabaku, drog, ale aj nadmernému zaťažovaniu postihnutého miesta. Medzi najdôležitejšie faktory patrí správna starostlivosť o takúto ranu, jej pravidelné čistenie a dezinfekcia (ak to určí lekár), ale aj zabezpečenie prevencie infekcie prostredníctvom sterilných prostriedkov na pooperačné krytie rany. Starostlivosti o celú paletu rôznych zranení sme sa samostatne venovali v mnohých článkoch na našom blogu

Kedy vyhľadať pomoc lekára?

Akákoľvek nehojaca sa rana, ale aj pomaly či ťažko hojaca sa rana a opakujúca sa rana sú dôvodom na návštevu lekára. Už samotná takáto rana je veľkým dôvodom na obavy, pretože môže slúžiť ako vstupná brána infekcie do tela pacienta, oslabovať jeho stav a imunitu, a tak skomplikovať liečbu iných ochorení. V neposlednom rade môžu byť nehojace sa rany signálom problému, ktorý sa môže nachádzať v niektorom zo životne dôležitých orgánov. Lekár musí vyšetriť príčinu vzniku takýchto rán a zistiť, či za ich prítomnosťou nestojí poškodenie pečene, diabetes, ale pokojne aj onkologické ochorenie.