Popáleniny na rukách a ich liečba

Popáleniny patria medzi najnepríjemnejšie druhy poranení a najčastejšie sa vyskytujú práve na rukách. Popálené ruky nám aj niekoľko dní znemožňujú bezbolestne vykonávať aj úplne najzákladnejšie úkony. Prečítajte si, aké sú najčastejšie dôvody popálenín rúk, ako pri nich podávať prvú pomoc, ale aj kedy je nevyhnutné vyhľadať lekára.

Popáleniny na rukách

Predtým než sa pustíme do dôvodov vzniku a liečby popálenín, radi by sme upriamili vašu pozornosť na to najdôležitejšie – a to je PREVENCIA. Kuchárske chňapky, pracovné, zváračské a iné rukavice, ale aj opaľovacie krémy, opatrnosť či práca s horúcimi predmetmi výhradne za triezva sú tým najjednoduchším spôsobom, ako sa vyhnúť popáleninám. Vždy keď to situácia umožňuje, používajte dostupné ochranné pomôcky.

Najčastejšie dôvody popálených rúk

Keďže rukami pracujeme a chytáme horúce predmety, stávajú sa najčastejším miestom na tele s výskytom popálenín. Najviac popálenín v domácnosti vzniká, samozrejme, pri varení. Horúce hrnce, rozpálený olej, ale aj vriaca voda dokážu naozaj v stotine sekundy vytvoriť nepríjemné popáleniny. Nemenej častým dôvodom vzniku popálenín je neopatrná manipulácia s ohňom – či už pri vykurovaní, alebo ohreve teplej vody v domácnosti tuhými palivami, ale aj v lete na rôznych opekačkách či grilovačkách. Riziko vzniku popálenín vzniká najmä so stúpajúcou hladinou alkoholu v krvi, ktorá na týchto akciách nie je ničím výnimočným. V neposlednom rade môžu popáleniny vzniknúť aj pri kontakte s niektorými chemikáliami, s elektrinou alebo pri nadmernom vystavovaní sa slnečnému žiareniu. 

Prvá pomoc pri popálenej ruke

Popáleniny sa rozdeľujú do troch stupňov. Tým prvým sú menej závažné popáleniny, ktoré sprevádza len začervenanie pokožky a bolesť. Druhý stupeň popálenín sa vyznačuje vznikom pľuzgierov a tretí stupeň nekrotizujúcim tkanivom či zuhoľnatením miesta popálenia. Prvú pomoc je potrebné podať pri všetkých stupňoch popálenín

Podaniu prvej pomoci by malo predchádzať odstránenie zdroja popálenín a okamžité odloženie hodiniek, prsteňov, šperkov, náramkov a iných predmetov na rukách. Postihnuté miesto chlaďte pod studenou tečúcou vodou aspoň 15 minút. V prípade, že ide len o popáleniny prvého stupňa, môžete na postihnuté miesto aplikovať voľnopredajné krémy na popáleniny a preventívne užiť lieky proti bolesti.

Čo „babské rady“ na popáleniny?

Na internete nájdete aj množstvo „babských rád“ na popáleniny, ktoré zahŕňajú rôzne postupy od aplikácie dužiny z Aloe vera na postihnuté miesto až po roztieranie kyslej smotany, ktorá má vraj stiahnuť zápal. Účinok takýchto metód však nie je preukázaný a pravdepodobne ide skôr len o placebo, ktoré ale na popáleniny druhého až tretieho stupňa neskúšajte ani použiť. Mohli by ste si ublížiť a do rán zaniesť infekciu. Úľavu od bolesti pravdepodobne prináša skôr nízka teplota smotany, nie nejaké látky v nej obsiahnuté a v prípade Aloe vera množstvo ľudí doma pestuje len okrasné odrody bez zdravotných účinkov. Radšej použite spomínané krémy, ktorých obsahom je často skutočná aloa spoločne s liečivom tlmiacim bolesť a zápal. 

Čo pri popáleninách nikdy nerobiť

Na popáleniny nikdy neaplikujte ľad a potraviny z mrazničky, mohli by ste postihnuté miesto ešte viac spáliť. Neprepichujte pľuzgiere, kým to neprikáže lekár, tekutina v nich má za úlohu chrániť a chladiť poškodené miesto. V prípade, že je k rane priškvarené oblečenie, nestrhávajte ho. K rane neprikladajte žiadne textílie, vatu ani nič podobné, čo by sa k nej mohlo prilepiť a znečistiť ju vláknami alebo infikovať miesto mikroorganizmami. 

Popáleniny na rukách u detí

Aj keď ročné dieťa už často veľmi dobre vie, čo je to „pá“, popáleninám u detí sa pravdepodobne nevyhnete. Deti sa v sekunde (vašej) nepozornosti dotknú horúceho krbu, zhodia na seba zo stola čerstvo zaliatu kávu alebo v tom najhoršom prípade panvicu s rozpáleným olejom zo sporáka. Pri popáleninách u detí vždy okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Čím menšie je dieťa, tým horšie môže jeho citlivý organizmus zareagovať na šok a aj popáleniny rúk môžu byť v takom prípade život ohrozujúce.

Popáleniny väčšieho rozsahu vždy konzultujte s lekárom

Popáleniny druhého a tretieho stupňa u dospelých vždy konzultujte s lekárom. Ak je popálená plocha malá, nemusíte kontaktovať rýchlu zdravotnú službu. Po podaní prvej pomoci však vyhľadajte najbližšiu pohotovosť, kde zhodnotia rozsah poranení a odporučia vám ďalšiu domácu liečbu alebo odborný zásah na traumatológii.