Či už ste pri tejto téme spozorneli a zvážneli, alebo vám hrozba od mačky skôr vyčarila jemný úsmev na perách, jedno je isté. Mačka domáca nie je lev, tiger, dokonca ani rys. Len ťažko by ste na internete našli nejakú správu o tom, ako mačka usmrtila svojho majiteľa, či ako nejaký muž zomrel na následky útoku pouličnej mačky. Napriek tomu však uhryznutie od mačky vôbec netreba brať na ľahkú váhu.
Uhryznutie domácou mačkou
Prvý a zároveň najlepší prípad uhryznutia mačkou je to, ktoré vznikne od vašej mačky domácej napríklad pri hre, ktorá sa trochu vymkla spod kontroly. Takéto uhryznutie väčšinou zasiahne ruky alebo nohy. Pri útoku vás však mačka môže pohrýzť napríklad aj do tváre či na iné citlivé miesto. Ak vaša mačka žije len v interiéri, nestretáva sa s inými mačkami a navyše s ňou pravidelne absolvujete všetky vyšetrenia a očkovania u veterinára, na 99 percent môžete na celý incident v podstate hneď zabudnúť. Ak však mačka chodí aj do ulíc a stretáva sa s inými mačkami (napríklad na výstavách), vyšetreniam a očkovaniam by ste mali venovať zvýšenú pozornosť rovnako, ako aj sledovaniu prípadných príznakov v najbližších dňoch po uhryznutí.
Uhryznutie pouličnou mačkou
Ak vás uhryzne cudzia mačka, je potrebné zbystriť pozornosť. Túlavé mačky totiž môžu prenášať rôzne choroby a už len samotný fakt, že na vás zaútočila, je ako varovný výkričník, že s mačkou nie je niečo celkom v poriadku (ak ste ju teda vyslovene neprovokovali). Pri uhryznutí neznámou mačkou bez výnimky v každom jednom prípade vyhľadajte lekársku pomoc, a to aj vtedy, ak uhryznutie neprešlo až do krvi. Pouličné mačky nemusia hneď trpieť besnotou, no napriek tomu nemajú ústnu dutinu práve najčistejšiu a cez otvorenú ranu alebo odreninu vám dokážu zaniesť do tela celú škálu rôznych patogénov, ktoré dokážu vyvolať nebezpečnú infekciu.
Prvá pomoc pri uhryznutí mačkou
Bezprostredne po uhryznutí zhodnoťte stav zranenia. Pravdepodobne nebude veľké, no môže mierne krvácať. Takúto malú tržnú ranu treba bez ohľadu na jej závažnosť okamžite opláchnuť vodou a následne vydezinfikovať dostupným dezinfekčným prostriedkom. Krvácať pravdepodobne prestane po malej chvíli sama, no môžete ju prekryť Leukoplastom na prvú pomoc, aby ste zabránili ušpineniu oblečenia. Pri návšteve lekára vám zrejme ranu skontrolujú a opäť vyčistia, podajú antibiotiká, a ak ide o uhryznutie neznámou mačkou, môžete dostať aj profylaktické injekcie proti besnote.
Príznaky, ktoré môžu vzniknúť po uhryznutí mačkou
Či už ste navštívili lekára po uhryznutí cudzou mačkou, alebo ste si drobnú ranu od vášho domáceho miláčika ošetrili sami doma, v najbližších dňoch je potrebné sledovať svoje telo. Ak sa vyskytnú niektoré z nasledujúcich príznakov, opäť radšej vyhľadajte lekársku pomoc. Všímať si treba najmä opuch v mieste uhryznutia, zápal, bolestivosť, neprimeranú veľkosti tejto malej rany, ale aj horúčky, hnačky či celkovú slabosť.
Uhryznutie detí mačkou
Špeciálnou kategóriou je uhryznutie, ktoré mačka spôsobí malým deťom alebo tehotnej žene. Už len samotná prítomnosť mačky v domácnosti sa v týchto prípadoch neodporúča, keďže mačky často trpia toxoplazmózou, ktorá je práve pre deti a tehotné ženy (respektíve nenarodené dieťa) mimoriadne nebezpečná. Ak vás v tehotenstve alebo vaše dieťa do veku troch rokov pohryzie čo i len vaša domáca mačka, rovnako vyhľadajte lekársku pomoc.
Ako sa vyhnúť uhryznutiu od mačky?
Občasnému malému uhryznutiu pri hre s domácou mačkou sa asi nevyhnete. Pri cudzích mačkách je to však takmer úplne vo vašich rukách. Na ulici sa cudzej mačke nikdy neprihovárajte a nehladkajte ju, aj keby bola mimoriadne prítulná. Mačky zbytočne neprovokujte. Všímajte si, ako sa mačka správa – ak na vás „syčí“ alebo sa minimálne zaháňa labou, choďte od nej ďalej. Pozor si dajte aj na to, aby takáto mačka nepohrýzla napríklad vášho psa a majte ho vždy na vôdzke.