Odstránenie znamienka je pomerne jednoduchý chirurgický, respektíve dermatologický zákrok. Trvá len niekoľko krátkych minút, no práve niekoľko nasledujúcich dní až týždňov je kľúčových pre správne zahojenie pokožky. Aby hojenie prebehlo bez zbytočných komplikácií, je potrebné dodržiavať zásady správnej starostlivosti. Samozrejme, aj odborné prevedenie celého zákroku je mimoriadne dôležité, preto odporúčame vybrať si odborníka, ktorý má skúsenosti aj s estetickou chirurgiou. Ak vám totiž ranu niekto len takpovediac „zaštopká“, nepeknej jazvy sa zbavíte len ťažko. Dôsledná starostlivosť navyše aj znižuje riziko vzniku infekcie.
Ako sa starať o ranu po vybratí znamienka?
Pri starostlivosti o pooperačnú ranu po vyberaní znamienka sú najdôležitejšie prvé dni po zákroku. Lekár vám bezprostredne po zákroku pravdepodobne ranu prekryje sterilným obväzom, náplasťou alebo gázou. Vždy sa vopred informujte priamo u lekára, aký postup vám odporučí a dodržiavajte jeho pokyny, no štandardne sa pôvodný obväz necháva na rane približne 24 hodín. Obväz odstraňujte opatrne a skontrolujte ranu, či nekrváca, nezapácha alebo nehnisá. V takom prípade niečo nie je v poriadku a bezprostredne sa vráťte k lekárovi. V opačnom prípade stačí ranu jemne opláchnuť čistou vodou a osušiť sterilnou papierovou vreckovou (prikladaním). V prípade odporúčania lekára môžete ranu natrieť špeciálnym antibakteriálnym prípravkom, prípadne použiť Leukomed Sorbact, ktorý znižuje riziko infekcie rany baktériami a inými mikroorganizmami.
Najčastejšie chyby pri starostlivosti o ranu
Minimálne prvých 14 dní nenamáčajte ranu zbytočne do vody, napríklad vo vani. Sprchujte sa ideálne s prekrytou ranou a ranu umývajte zvlášť bez agresívnej a parfumovanej kozmetiky. Totálne sa vyhýbajte bazénom, najmä verejným kúpaliskám, ale aj prírodným jazerám a štrkoviskám. V žiadnom prípade nestrhávajte chrastu, a pokiaľ je to možné, chráňte ranu pred slnečným žiarením, ktoré by ju mohlo vysušiť, respektíve zafarbiť vznikajúcu jazvu.
Vyberanie stehov po odstránení znamienka
Ideálny čas na vybratie stehov vám určí lekár. Môže vám ich vybrať pri prvej alebo pri druhej kontrole. Niektorí chirurgovia pri menších znamienkach vedia uzavrieť ranu aj bez šitia. Rana sa síce hojí dlhšie, no stehy netreba vyberať. Stehy v ŽIADNOM PRÍPADE nevyberajte sami, a to ani v prípade, že máte nejaké medicínske skúsenosti alebo vzdelanie. Aj pri tomto úkone môže pri nesprávnom prevedení vzniknúť jazva, ktorá by vás napríklad na tvári mohla veľmi trápiť a vyžadovala by si ďalší zákrok.
Ako podporiť hojenie a zabrániť vzniku jazvy?
Ak vám to lekár alebo lekárnik odporučí, v neskoršej fáze hojenia môžete na ranu aplikovať rôzne voľnopredajné gély a krémy, ktoré pomáhajú pokožke sa správne regenerovať a redukujú riziko vzniku viditeľne zjazveného tkaniva. Ak je rana naozaj precízne uzavretá, vďaka aplikácií týchto krémov nemusí byť vidno ani len malá čiarka či bodky po vybratí stehov. Celý proces až do úplného vyhojenia trvá približne mesiac (aj keď vizuálne sa zdá rana zahojená skôr). Ak budete dodržiavať naše rady, vaša pokožka bude aj po zákroku stále zdravá a pružná.